Gamma Knife - Beyin ve Sinir Cerrahisi Merkezi
Gamma Knife
Gamma KnifeGamma Knife; cerrahi olarak ulaşılması zor bölgede yerleşmiş ve radyasyona duyarlı olan bir dokuyu değiştirebilmek için kullandığımız odaklanmış radyoaktif enerjidir. Bu bir çeşit robotik cerrahidir. Bu yöntemle; her biri tek başına normal beyin dokusuna zarar veremeyecek enerji miktarını, hedeflenmiş olan noktaya dilediğimiz miktarda dilediğimiz sürece uygulama şansını bize veriyor. Sistem, temel olarak her biri kendi başına normal beyin dokusunu zedelemeyecek enerjiye sahip 201 adet küresel yerleşimli ve ayrı kaynaktan gelen ışınların bir noktada (hastalıklı beyin dokusunda) birleşerek çok yüksek bir enerjiyi hastalıklı dokuya aktarması ve bu dokuyu ortadan kaldırması prensibine dayanır. Bu nedenle radyasyon tedavisinden farklılık gösteren bu cerrahi yöntemde tedavi tek seansta tamamlanır.

Genellikle açık beyin cerrahisinin mümkün olmadığı ya da yüksek risk taşıdığı durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Bazı beyin tümörlerinde cerrahinin yerini tutan, bazılarında ise 30 seanslık tedaviyi tek seansta yapabilen Gamma Knife beyin cerrahisinde çığır açmıştır. Gamma Knife tedavisindeki başarının sırrı; hem beyin ameliyatını hem de Gamma Knife’ı farklı uzmanların değil aynı beyin cerrahının yapıyor olmasıdır.
Beyin Cerrahisinde Çığır Açıldı!

Gamma Knife beyin cerrahisinde bir çığır açtı. İlk kez 1967’de İsveç’te kullanıldı, 1984’te Amerika’da da kullanıldıktan sonra tüm dünyada tanınır ve kullanılır hale gelmiştir. Türkiye’de ise ilk kez 1997 yılında Marmara Üniversitesi’nde tarafımdan kullanılmaya başlanmıştır. Şu anda dünyada toplam 327 tane Gamma Knife merkezi var. Türkiye’de ise son olarak Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nin de katılımıyla Gamma Knife merkezleri gelişiyor.

Gamma Knife’ta esas olan nokta; mikrocerrahi ile birbirini tamamlayıcı olarak kullandığımız bir tedavi olmasıdır. Gamma Knife ışın cerrahisi ile mikrocerrahi birbirini tamamlayan, hastanın iyileştirilmesi için bazı tür hastalıklarda ortak kullanılması gereken iki ayrı yöntemdir. Bu bazen önce ameliyat sonra aynı doku üzerine Gamma Knife olabilir ya da önce Gamma Knife sonra ameliyat olabilir.


Intraoperatif MR
Görüntü rehberli ameliyathane teknolojisi sayesinde beyin cerrahlarımız ameliyatı yaparken beyin veya omurga tümörlerini açıkça görebilmektedir.
Devamı İçin Tıklayın

beyin tümörleri
Beyinde kanser, herhangi bir diğer dokudaki kanser gibi oluşur. Organlar dokulardan, dokular da hücrelerden oluşur. Kanser hücrelerin içinde başlar. Normal olarak hücreler gerektiği zaman büyür ve çoğalırlar…
Devamı İçin Tıklayın

Gamma Knife
Gamma knife girişimsel olmayan tek “Cerrahi Tedavi” yöntemidir. Yani kafatası açılmadan da cerrahi tedavi kesinliği sağlar. Hastalar uygulamadan bir gün sonra normal sosyal ve iş yaşantılarına dönebilmektedirler…
Devamı İçin Tıklayın